Poručík Dominika Malá, komisař

Big Boss, “Natáhněte pásku a někdo už konečně vyhoďte ty novináře!”

Poručík Malá už velela několika jednotkám a to vcelku úspěšně. Podřízení ji respektovali, nadřízení si na ni nemohli stěžovat. Ale před pár lety se něco zvrhlo. Začala pít, v práci se občas vůbec neukázala a s její kariérou to vypadalo dost nahnutě. Možná proto byla přidělena jako šéfka této speciální jednotky, která dost možná rozhodne o její kariéře. Buď se dá dohromady a případ vyřeší a nebo přijde o důstojnické frčky a bude šlapat chodníky.

Poručík Malá vždy šla svým lidem příkladem, proto sama často vyráží do terénu. Papírování považuje za nutné zlo, což ovšem neznamená, že nechce hlášení včas a řádně. Když má dobré dny, je to příkladnou velitelkou, pro kterou by každý policista skočil do ohně. Když má dny špatné, každý se jí raději klidí z cesty.

 

Praporčík Antonín Březina, inspektor

Problémy s autoritami, “Na tyhle sračky jsem už starej.”

Každý na oddělení zná inspektora Březinu. Pro mladé policisty je tak trochu legendou, pro nadřízené osina v zadnici. Nikdo nepopírá jeho detektivní schopnosti a kdyby nebylo jeho konfliktní povahy, byl by už dávno důstojníkem, možná by dokonce vedl oddělení, ale jeho paličatost a schopnost dělat si věci po svém za každou cenu ho mu přinesla už nejednu degradaci. Ale nikdo si ho nedovolí vyhodit, protože má zdaleka největší počet objasněných případů z celého oddělení.

Do jednotky se dostal pravděpodobně za trest, ale ani on sám už se ani nezajímá, za co to vlastně bylo. Má na starosti asistenta Kaplanovou, který k němu sice vzhlíží, ale Antonín ho bere spíš jako kouli na noze.

 

Nadstrážmistr Martina Kaplanová, asistent

Mladá a nadšená, “…ale tohle není podle protokolu…”

Martina je čerstvým absolventem policejní akademie a nemůže se dočkat svého prvního případu. Někteří namítají, že je to při nejmenším nestandardní, aby se takhle nezkušená policistka stala členem takovéto jednotky, ale nenamítají to raději moc nahlas, protože major Zdeněk Kaplan, Martinin otec, je vrchním komisařem oddělení a nikdo si to s ním nechce rozházet.

Martina je nadšená, že bude dělat parťáka inspektoru Březinovi, o kterém toho tolik slyšela. Navíc je velice zvědavá na používání všech těch forenzních vymožeností, o kterých se učili na akademii a přeje si použít všechny vyšetřovací triky, o kterých četla a nebo ještě lépe – které viděla v televizi.

 

Praporčík Boleslaw Kowalski, inspektor

Sláma na botech, “Prosze bardzo”

Bolek je vcelku dobrý policista se slibnou kariérou… v Těšíně. Co dělá v pražské speciální policejní jednotce je trochu otázka, protože jaké případy asi tak mohl v Těšíně řešit, že ano? S nikým se příliš nezná, ale vypadá to, že do kolektivu lehce zapadl a jeho trochu svérázná povaha je vlastně vcelku milá.

Navzdory tomu, co si kolegové mohou myslet, inspektor Kowalski je zkušeným policistou, který byl do Prahy přeložen právě proto, že Těšín mu byl už dost malý a čeká, že v Praze udělá kariéru.

 

Podpraporčík František “Fero” Jánský, vrchní asistent

Osudu navzdory, “Ten most přejdeme, až k němu dojdeme.”

Co třeba František, řekněme, nepochází zrovna z bohaté rodiny. Už od mládí si ale přál jen jedno – stát se policistou. I když se mu za to všichni z okolí minimálně smáli a nebo mu rovnou dali pěstí do držky. Navzdory všemu dokázal vystudovat a stát se kriminalistou. A ne zrovna špatným, mimo jiné díky tomu, že ví, jak to chodí na ulici a zná se s kdejakým zlodějíčkem a nebo děvkou od vedle.

Navzdory nepřízni osudu bývá Fero společenský, kamarádský a bere život s humorem. Nedělá si iluze o světě a bere věci tak, jak přijdou a s neduhy se dokáže slušně porvat. V jednotce je na vlastní žádost.

 

Podporučík Renata Sychravá, vrchní inspektor

Studenej čumák, “Udělejme si na to přesný systém.”

Odměřená, striktně profesionální a podle protokolu – to je vrchní inspektor Renata Sychravá. Když se ale dostanete pod tuhle slupku prvního dojmu (a vlastně i druhého a třetího a…), najdete vcelku přátelskou policistku, která vlastně není tak špatná společnice. A navíc velice loajální… což je trochu otázka komu, protože Sychravá je členkou vnitřního vyšetřování. Jasně, tihle lidé jsou potřeba, ale jsou potřeba zrovna tady?

Šeptanda říká, že ani paní dokonalá není bez poskvrny, a že ji do jednotky dostal nějaký škraloup. Ale je také možné, že je tu prostě pro to, aby jednotku monitorovala. Jako druhý důstojník v jednotce se podílí na jejím řízení.